shan210non shan210non
  • 02-03-2021
  • Chemistry
contestada


what is the total number of moles of KCIO, needed to produce 6 mol of 02

Respuesta :

KSizzle1998 KSizzle1998
  • 02-03-2021

Answer:

4 moles of potassium chlorate must be used to produce 6 moles of oxygen gas.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Brittany placed a cold piece of butter on a hot ear of corn. The butter began to melt. The butter melted when it came into contact with the corn because heat wa
which type of energy is associated with random motion of atoms and molecules in a sample of air? 1.chemical energy 2. electrical energy 3.nuclear energy 4. th
When 8.00x10^22 molecules of ammonia react with 7.00x10^22 molecules of oxygen according to the chemical equation shown below, how many grams of nitrogen gas ar
Using the laws of indices, simplify the following:- √h × √h³ =
find the derivative of ((t^4-6)^3)*((t^3+6)^4)
What process in animal cells required oxygen
Is Glass a good conductor of heat? is Metal a good conductor of heat? is wood a good conductor of heat
if x = -3 calculate the value of: x3 + x
System of equations x-y-2z=4, -x+2y+z=1, x+y-3z=11. Solve by elimination
If a fair quarter is flipped 3 times . What is the probability of getting exactly three heads? round to the neast thoudsands.