sophiamcnairlaree sophiamcnairlaree
  • 03-03-2021
  • Physics
contestada

What is the speed of a car that travels 400 m in 1200 seconds?

Respuesta :

jolenevelarde jolenevelarde
  • 03-03-2021

Answer:

0.33 m/s

Explanation:

distance = 400 m

time = 1200 s

distance ÷ time = speed

Answer Link

Otras preguntas

Prove that (x^5)-(x^2)+2x +3=0 has at least one real root. Prove that x=cosx has at least one solution.
Data are drawn from a symmetric and bell shaped distribution with a mean of 120 and a standard deviation of 5. There are 900 observations in the data set. What
Data are drawn from a symmetric and bell shaped distribution with a mean of 120 and a standard deviation of 5. There are 900 observations in the data set. What
how is mass transit in cities a possible solution tk urban air pollution?
Prove that (x^5)-(x^2)+2x +3=0 has at least one real root. Prove that x=cosx has at least one solution.
what is the answer for (20,8),(9,16) ?
what is the answer for (20,8),(9,16) ?
Can someone use the word delta in a sentence
How were life forms affected by the rise in atmospheric oxygen levels that began 2.2 billion years ago?
how is mass transit in cities a possible solution tk urban air pollution?