connerlemelle
connerlemelle connerlemelle
  • 04-03-2021
  • Chemistry
contestada

calculate the molarity of the solution in a flask that contains 2.50 moles of potassium sulfate in 125 mL of solution

Respuesta :

samihaela samihaela
  • 04-03-2021

Answer:

0.02 M

Explanation:

Molarity = moles/volume (L)

125 mL =0.125L

M = 2.5/0.125 = 0.02 M

Answer Link

Otras preguntas

solve 732, 178 167-542, 137=
story and journey systems are techniques fora.categorizing informationc.memorizing informationb.reviewing informationd.none of these
find the range of f(x)=-2x-5 for domain -2, -1, 1, 2
Obama's main democratic rival during the 2008 presidential primaries was hillary clinton joe biden john mccain
The sale of government owned business to private investors in known as options 1.capitalization 2.divestiture 3.privatization 4.acquisition
20. Workplace communication can suffer when individualsA. consider cultural differences.B. attempt to engage the audienceC. tailor the message channelD. use tex
which epithelial layers arise(s) from the endoderm?
Which of the following is NOT a name of one of the central features of Facebook?
__________ is what gives meaning to our senses. perception emotion motor ability personality
which sound device is used in the first and third lines of birches by robert frost