zeinaalami08 zeinaalami08
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

How fast is a 90kg man running if his kinetic energy is 720 J?

Respuesta :

lolzyuh
lolzyuh lolzyuh
  • 04-03-2021
Answer:
4 m/s
Explanation:
KE=1/2mv^2
720=1/2(90)
720=45v^2
divide by 45
16= v^2
over the square root
4=v
v= 4m/s
Answer Link

Otras preguntas

HAPPY BIRTHDAY! You have decided to give your best friend a bag of red and green marbles for his birthday. Your friend likes green marbles better than red ones,
Order the measures of mass from least to greatest.
How old do you have to be to start working at a true job.
George is going shopping for a new car to replace his old one. Which of these costs would be relevant in deciding between cars: O the annual cost of George's dr
Which ordered pair is a solution to the system of inequalities {y <3x-1 y>|x-2|
True or False? It is not important to read a writing prompt closely.
What is kyphosis caused by?​
A closet contains 5 cases of laundry detergent. Each case contains 12 bottles. Each bottle contains 3 liters of detergent.How many liters of laundry detergent i
I need help with this problem I am having on my english pre test
A parabola can be represented by the equation y2 = –x. What are the coordinates of the focus and the equation of the directrix? focus: (negative one-fourth, 0);