turrentinesteve
turrentinesteve turrentinesteve
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

What is the frequency of a wave that has a wavelength of0.20 m and a speed of 22 m/s?

Respuesta :

mamyamirah
mamyamirah mamyamirah
  • 09-03-2021

Answer:

[tex]f = \frac{22}{0.20} \\ f = 110s {}^{ - 1} [/tex]

Ver imagen mamyamirah
Answer Link

Otras preguntas

Solve for the variable X=5y for y
find the product ad quotient of each pair numbers 24.6 and 1.2
Write an equation to model each situation thee solve ! The tallest player on the basketball team is 77 3/4 in. Tall. This is 9 1/2 in. Taller than the shortes
What equation in slope intercept form represents the line that passes through the two points 2,5 (9,2
Evaluate 14.3 + 8.2 x 30
(3x-4)∧2=8 how do i solve this
22.) -5n+3(6+7n) 23.) -2n-(9-10n) 24.) 10-5(9n-9)
Solve for the variable X=5y for y
Which digit in the number 53,941 would be changed to form 58,941? How would the value of 53,941 change?
12/2 as a whole number or mixed number