Respuesta :

Answer:

79'420J

Explanation:

We know mass 250g and

∆T=98°C -22°C

=76°C

The specific heat capacity for water is 4,18Zj/g°C

THEREFORE

∆H=250g•14,8j/g°C •76°C

=79'420J