marycamila1025
marycamila1025 marycamila1025
  • 04-03-2021
  • Chemistry
contestada

What is the molar mass of PbSO4?

Respuesta :

anyakashif97
anyakashif97 anyakashif97
  • 17-05-2022

Answer:

=303.2g

Explanation:

molar mass of Pb = 207.2g

atomic mass of S = 32g

atomic mass of O = 16g

Solution

            PbSO4

            = 207.2 + 32 + 4 (16)

              = 239.2 + 64

               = 303.2 g

Answer Link

Otras preguntas

what time is it on the left side of the airplane
How many molecules are in 0.4mol H2
Translate the question into an equation. DO NOT SOLVE. Let "X" be the unknown number. what percent of 50 is 60? (with steps)
A virus? A). Contains RNA and DNA in a protein coat. B). Is surrounded by a nucleic acid envelope. C). Contains RNA or DNA in a protein coat. D). Consists of a
What's the population of Romania?
What is the formula for force? a. Force = mass * velocity b. Force = mass * acceleration c. Force = mass / acceleration d. Force = acceleration / mass
The product of force and the amount of time the force acts on an object is called:
are all lines of symmetry also diagonals
When a can of soup is half full it weighs 8kg. when it is two fifths full it weighs 7 kg. what is the weight of the full can?
What plus what equals 14