ejinakapatrick ejinakapatrick
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

If the frequency of a wave is 0.25 Hz, what is its period?

A) 0.25 s
B) 2 s
C) 4 s
D) 4 HZ

Respuesta :

john4184
john4184 john4184
  • 15-03-2021

Answer:

C

Explanation:

frequency = 1 / period

so

frequency = 0.25

0.25 = 1 / period

1 / 0.25 = period

4 s = period

it is not 4 Hz because period is the time taken

so the answer is C

hope this helps ,please mark it

Answer Link

Otras preguntas

How do you find x & y?
Ava made 20 puppy sweaters that cost a total of $ 191.60 to make. She wants to sell them all at the Dog gone wild carnival and she wants to make at least a $95
how to solve for area of triangle where A=67 degrees, b=11yd, and c=24yd
Find the percent error. estimated time:32 min, actual time: 40 min
In an electric field, which emanation is deflected toward the negative electrode
How quickly a drunk enters your bloodstream also depends on
Carbon dating of small bits of charcoal used in cave paintings has determined that some of the paintings are from 10000 to 30000 y old. Carbon-14 has a half-lif
what is the width of it
A student answered the question, 3 1/2 ÷ 5 4/9. He got the answer 15 9/8. What did he do wrong.
Write the complete balanced equation for the reaction between CaCO3 and KCI