briannaa2440 briannaa2440
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

A 1400-kg car is moving at a speed of 35 m/s. How much kinetic energy does the car have (in Joules)?

Respuesta :

carolinebukola
carolinebukola carolinebukola
  • 09-03-2021

Answer:

857.5Kjoules

Explanation:

Using K. E=1/2 Mv^2

=1/2x1400x35x35

=857500joules

=857.5KJ

Answer Link

Otras preguntas

Coach Kent brings 3 quarts of sports dink to soccer practice. He gives the same amount of the drink to each of his 16 players. How many ounces of the drink does
what is 40% of $150
Could an average star, such as our sun, become a neutron star? Explain your answer.
how can solar power be tested? what meterials will you need?
1/3 square root of 343
How do the monarchies of today differ from those that existed centuries ago?
mr. Fields ordered 3 tons of gravel for driveway at a factory how many pounds of gravel did he order
Identify the pun on the word "bye" How is it used? From Twelfth night Act 3 scene 1.
. Sandra sets the cruise control in her car to 65 miles per hour when she goes on road trips. Which equation can be used to find how many hours, h, it will take
What are three equivalent ratios for 5:45?