erickastsmps erickastsmps
  • 01-04-2021
  • Physics
contestada


A car with a momentum of 3,200 kg-m/s moves foward at a rate of 2 m/s. What is the mass of the vehicle?

Respuesta :

chemistryfan63
chemistryfan63 chemistryfan63
  • 01-04-2021

Answer:

1600 kg

Explanation:

use the formula p=mv. p=3200, v=2. Plug in and rearrange.

3200=(m)(2)

m= 3200/2

m=1600

Answer Link

Otras preguntas

How did this new Spanish empire created in the Americas continue the traditions of the older reconquista and how did they organize their vast empire?
overproduction and underconsumption factored into causing the Great Depression by
what is 10% of 400.00
450 is 75% of what number?
what would be 40/256 be reduced to
If Mary deposits $275 in principal at an interest rate of 3.2 percent, how much interest will she earn in one year
The Articles of Confederation provided the newly declared republic with a means of governing _______________________. A. during and immediately after the revolu
In 5 to the 7th power what is the 5 called
which layer of rock is exposed to only a relatively moderate amount of heat from magma
A scientist repeats another scientist's experiment but guts different results. What are possible causes