jacobulch6 jacobulch6
  • 01-04-2021
  • Physics
contestada

1. What is the mass of an object moving at 13 m/s and having 3042 J of kinetic energy?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2021

Answer: 36 Kg

Explanation:

Ke= 1/2MV^2

Plug in the kinectic energy (3042 J) and solve for M.

3042= 1/2 (M) (13^2)

M= 36 Kg

Answer Link

Otras preguntas

What's...factorise: 25x²-y²?
what is the y-intercept of the line with the equation 4x + 2y=12
What should you examine to find the main idea in the paragraph?
What process allows DNA to stay within the nucleus during the process of expressing genes as proteins?
Help photo question. Mathematics. :D
Find the sum of the geometric sequence –3, 15, –75, 375, … when there are 9 terms and select the correct answer below. A. -976,563 B.976,563 C.1,464,843 D.976,5
Description of the positive impact of the economic development
Why are the inner planets not made of light elements?
What is 2197 divided by 20? Now, what is the answer in a mixed number?
Which value is equivalent to 8.7% written as a decimal? A. 0.087 B. 0.87 C. 8.7 D. 87.0