therealpicklecheese8 therealpicklecheese8
  • 01-04-2021
  • Physics
contestada

an archer shot a 0.06 kg arrow at a target. the arrow accelerated at 5,000 m/s^2 as it left the bow.

What is the force of the arrow?

Respuesta :

24kgross35
24kgross35 24kgross35
  • 13-04-2021

Answer:

The force of the arrow was 300N.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

you are paid $119 $119 for 8 1 2 812 hours of work. what is your rate of pay?
the attendance for the first game of the football season was 93584.the attendance for the second game was 104227.how many more people attended the second game t
before a chemical reaction can start, _______ must be absorbed by the reactants.
What is the solution to the proportion? 14/16 = 21/x a. x = 10.7 b. x = 18.4 c. x = 24 d. x = 32
how could you determine one-fourth the length of a segment
describe the connection between the probability of an event occuring and the % chance it will occur.
How is sarny characterized as an epic hero list reason from sarny a life remembered
compare and contrast Shakespeare sonnet 116 and 55
what molecule is a compoun
two students are on a balcony 19.6 m above the street. one student throws a ball vertically downward at 14.7 m:ds. at the same instant, the other student throws