jamalcheemaxxx jamalcheemaxxx
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

If 220 mL of a 12.0 M HCl solution is diluted to 1000 mL, what will be the concentration of the new solution?

Respuesta :

21ahmedfa 21ahmedfa
  • 02-04-2021

Answer:

2.64 M

Explanation:

Use the dilution equation M1V1 = M2V2, where:

M1 = 12.0 M HCl

V1 = 220 mL HCl

M2 = ?

V2 = 1000 mL HCl

(12.0 M HCl)(220 mL HCl) = M2(1000 mL HCl)

M2 = 2.64 M HCl

Answer Link

Otras preguntas

what is the definition of bureaucratic personality
what kind of symbiotic relationship is showm between Dori and Marlin
A certain animal in the zoo has consumed 39 pounds of food in six days. If it continues to eat at the same rate, in how many more days will its total consumptio
If 3x – 10 = 17, what is the value of 6x + 20 ?
Rewrite the following linear equation in slope-intercept form. Write your answer with no spaces. y+2=4(x-3)
type the requested verb form of this verb. future progressive tense: soar
How many combinations of 3 students can a teacher choose from 32 students?   A. 96
Madison was driving at 40 mph and went 80 miles. How long did it take madison?
For f(x)=3x+4, find f(2) and find x such that f(x)=17
one way that animals adapt to seasonal change