nickbarrales1 nickbarrales1
  • 02-04-2021
  • Physics
contestada

If 600 J of work was done to move a 40 kg object 8m how much force was applied to the
object?

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 02-04-2021

Answer:

75 N

Explanation:

W = 600 J

x = 8 m

Plug those values into the following equation:

W = Fx

600 J = F(8m)

F = 75 N

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is the factored form of x2 – 7x + 10? (x + 3)(x + 4) (x – 3)(x – 4) (x – 2)(x – 5) (x + 2)(x + 5)
what would you do if you where blind and deaf? how would you use tech in daily friends?
HELPP ASAP 2w - 30 = -26
Frank needs to make a 420 mile trip in 7 hours. Write and solve an equation to determine what speed he should average.
Which colonist formally introduced the idea that the colonies should be "free and independent states"?
Which symbol creates a true sentence when X equals six 9•4-2x___2(9-x)
A nosotros ______ encantan las peliculas de aventuras. answers : a. os b. me c. les d. nos
What is a cubic polynomial function in standard form with zeros 1 -2 and 2?
Could someone plz help I need the answers by tonight
Which relation is a function? ​