beemnetseifeselassie
beemnetseifeselassie beemnetseifeselassie
  • 03-04-2021
  • Physics
contestada

A disc of moment of inertia 45kgm^2 is rotating with an angular velocity of 12rad/s.what will be its rotational kinetic energy?​

Respuesta :

swekshyakarna738
swekshyakarna738 swekshyakarna738
  • 03-04-2021

Answer:

3240 J

Explanation:

here moment of inertia (I)= 45kgm²

angular velocity (ω) = 12 rad/s

now KE = 1/2(Iω²)=1/2(45×12²)= 3240J

Answer Link

Otras preguntas

I need help writing a 5 paragraph persuasive essay. The topic is: Agree/Disagree, stories with Suprise endings using situational irony is the best. I agree, but
plz helpp with this french hw!
The length of Marshall's poster is 2 times its width. If the perimeter is 72 inches, what is the area of the poster?
What numbers add up to -5 and multiply to get -90
8. Intrusive igneous rock bodies are called A. tephra. B. tectonics. C. cinder cones. D. plutons.
how to solve 0.01x+0.07y=0.22 and 0.03x-0.05y=0.14 by substitution
The length of Marshall's poster is 2 times its width. If the perimeter is 72 inches, what is the area of the poster?
How to calculate 100MB at 56 Kbps to transfer time?
Antonio sold a hat for $18. His wholesale cost was $8. What was the percent markup?
Estimate 46/6,725, then find the quotient.