kste7441 kste7441
  • 03-05-2021
  • Chemistry
contestada

PLEASE HELP ME FAST!! How many moles are contained in 500 mL of a 3.5M NaOH solution?

Respuesta :

samueladesida43
samueladesida43 samueladesida43
  • 08-05-2021

Answer:

1.75moles

Explanation:

Molarity = number of moles (n) ÷ volume (V)

According to the information given in this question,

V = 500mL = 500/1000 = 0.500L

n = ?

Molarity = 3.5M

Using Molarity = n/V

number of moles (n) = V × molarity

n = 0.5 × 3.5

n = 1.75moles.

Answer Link

Otras preguntas

The Sistine Chapel in Vatican City was painted in the early 1500s by
What are the possible outcomes of randomly choosing one of the tiles shown?
What the answer to this
Evaluate the logarithm in e^2 (Picture provided)
In eukaryotic cells, how do transcription factors act to control gene expression? A. They remove introns from pre-mRNA. B. They bind to regulatory regions of
Enter a balanced chemical equation for the reaction between potassium metal and liquid water.
what is the meaning of life? plz i need to know
The idea that society could be reformed was called ___. perfectionism pastoralism patriotism personalism pacifism
Can someone please help me with this. D is highlighted but I’m not sure if that’s correct.
Holger: __hallo___ , Kurt! Kurt: Hallo, Holger! ______ ______. Holger: Wie _____ ? Kurt: Es geht mir _____. Und dir? Holger: Es geht mir _____.