rvanarkadi
rvanarkadi rvanarkadi
  • 04-05-2021
  • Chemistry
contestada

.
Determine the temperature of .084 moles of CO2 gas at 790 mmHg
which occupies a volume of 2.1L

Respuesta :

zlskfrum zlskfrum
  • 04-05-2021

Answer:

Explanation:

Molar volume at STP = 22.4L

So 0.084 mole of CO2 at STP has volume of 22.4*0.084 = 1.882L

Combined Gas Law: P1V1/T1 = P2V2/T2

760*1.882/273 = 790*2.1/Temperature

Temperature = 790*2.1*273/760/1.882

= 316.6K

Answer Link

Otras preguntas

13. If a stream or river stops flowing due to water scarcity, what disease may result from the stagnant water? malaria hunger sickle cell anemia lung cancer
5. Alex worked out for 4 hours and lost 3 lbs. during that time. What is the range of water that he should drink in ounces after his workout?
What kind of social climate did the Jim Crow laws create?
Write the advantages and disadvantages of a bar scale ​
-2x^3(3x^2-4x+7) ?????
Question 20 Josh says that has the same quotient as Is this true or false? O True O False
help me on this. I’d appreciate it
Comparar los aspectos políticos y económicos de los dos gobiernos radicales y de la decada del treinta
Find the volume of the rectangular prism. 3 1/2 ft 2 1/4 ft 5 ft
THIS NOT MY WORK. its for my sister. HELP HER