AtiyaJH AtiyaJH
  • 04-05-2021
  • Physics
contestada

A wave is moving at 18 m/s. If its wavelength is 3 meters, what is its frequency?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2021

here's the solution,

we know that,

=》

[tex]wave \: speed = wavelength \times frequency[/tex]

so,

=》

[tex]18 = 3 \times f[/tex]

=》

[tex]f = \dfrac{18}{3} [/tex]

=》

[tex]f = 6[/tex]

frequency = 6 hertz

Answer Link

Otras preguntas

Pls help me with this
How long has the apple been in Colombia?
Pleas help as soon as possible
i need help!!! how do i do this
In three to five sentences, describe the role of women in movements to improve social and economic conditions, and explain the successes they had.
Help as soon as possible thank you
60 Points !!!!!Does the figure below have rotational symmetry? Explain. A Yes; it can be rotated 360° or less and match the original figure.B Yes; it can be rot
What do you think the cardinal is trying to communicate with its song?
Match each number shown in the picture to the correct plate name.South American PlateEurasian PlateNorth American PlateIndo-Australian PlateAfrican PlatePacific
x=15 in the form of |x-b|=c (where b is a number and c can be either number or an expression)