lucas474961 lucas474961
  • 04-05-2021
  • Physics
contestada

What distance will you travel at a constant speed of 70 mph in 4.5 hours?

Respuesta :

samuelpoly011
samuelpoly011 samuelpoly011
  • 04-05-2021

Answer:

315 mi is the answer.

Explanation:

speed (s) = 70mph

time (t) = 4.5 hours

distance (d) = speed × time

d = 70 × 4.5

d = 315

∴ distance will be 315 mi.

Answer Link

Otras preguntas

Give an example of oxidation reaction which can be a nuisance
Write a newspaper headline about the Boston tea party from the points of view of a loyalist and a patriot. Explain your headlines.
Which statement best describes how the energy stored in ATP is released to drive biochemical reactions? a. Energy is released when the ribose sugar reacts with
Suppose the slope of a line is positive. Describe what happens to the value of x as the value of y increases
write the ratio as a fraction in simplest form. 16ft to 6yd
what are the similarities between insects and humans
9 to the x-5 power=27
A Coast Guard ship patrols an area of 125 square miles. The area the ship patrols is a square. About how long is each side of the square? Round your answer to t
what forces led Americans to declare war on Britain in 1812?
write the ratio as a fraction in simplest form. 16ft to 6yd