samuelybarra05
samuelybarra05 samuelybarra05
  • 02-06-2021
  • Physics
contestada

how much energy must be absorbed by 20.0 g of water to change its temperature from 95 degrees celsius to 125 degrees celsius

Respuesta :

bunisesheck
bunisesheck bunisesheck
  • 02-06-2021

Answer:

I got 2508 J

Explanation:

q=mct

125-95

= 30 * 4.18 * 20

= 2508

Answer Link

Otras preguntas

how could americans be happier?
PLSS HELP ME ITS WORTH 20 POINTS!!
how did the US stop communism in Latin America​
Each side of a square field is 14/3m, find its area.​
Help didn’t realize these were due
5 + 3 = 28 9 + 1 = 810 8 + 6 = 214 5 + 4 = 19 then, 7 + 3 = ???
Find the area of the circle. Round your answer to the nearest hundredth.
Please help (pre algebra)
Mutations of the DNA are only passed on to future generations if the change occurred in a – A. sperm or egg cell. B. cancerous liver cell. C. brain cell. D. mut
It can be said that all subfields and perspectives within psychology have the same goal of: O analyzing how characteristics aided our ancestors. O describing an