Ayomide1017
Ayomide1017 Ayomide1017
  • 03-06-2021
  • Chemistry
contestada

Fe2O3(s) + 3H2(g) → 2Fe(s) + 3H2O(1)
How many moles of iron can be made from 3 moles of Fe2O3?

Respuesta :

Ankit
Ankit Ankit
  • 03-06-2021

ANSWER - 6 MOLES OF IRON

Fe2O3(s) + 3H2(g) → 2Fe(s) + 3H2O(1)

One moles of Fe2O3 forming 2 moles of Fe

3 moles of Fe2O3 will form 2×3 = 6 moles of iron

Answer Link

Otras preguntas

solve please?xd=y(L-d)please explain the steps also
What is larger 80% or 1/8?
A three-carbon alkene contains two double bonds. Predict its molecular formula
Who was John Howe ( American revolutionary war) and why did he matter to our history?
Basic. Is to luxurious as common is to
Experts agree that the minimum time period for cardiorespiratory benefit from exercise is _______ minutes.      A. 20B. 10C. 60D. 30
What does your text mean when it says that the Constitution, "...elevated the ideals of the Revolution even while setting boundaries to them."?
What mass of water will fill a tank that is 100.0 cm long, 50.0 cm wide, and 30.0 cm high? Express the answer in grams.
if y=-4 when x=10 find y when x=5
what is 5,900 round to the nearest thousand