josiahw549
josiahw549 josiahw549
  • 03-06-2021
  • Physics
contestada

If v = 4.00 meters/second and makes an angle of 60° with the positive direction of the y–axis, what is the magnitude of vx?

Respuesta :

dbshshs
dbshshs dbshshs
  • 03-06-2021
3.46 m/s :))))) hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

What is the unit rate if 12 pairs of socks sell for 5.79?
describe the government of an indian village.
how can you tell which slope is steeper when they are in the form of fractions
Jaiden is writing a report about the structure of the atom. In her report, she says that the atom has three main parts and two subatomic particles. Do you agree
Which best describes soil found in deserts? a.dry with little organic matter b.moist and rich with organic matter c.formed from a long process of weathering d.u
Express as a trinomial: (2x – 3)(x + 7)
In a foreign country, half of 5 = 3. Based on that same proportion, what's one-third of 10?
The plasma membrane is made up of: A. A double layer of cellulose B. A single layer of cellulose C. A double layer of protein D. A double layer of phospholipids
Express as a trinomial: (2x – 3)(x + 7)
x-5y=2 and 9x+8=15 solve by substitution