liliagadjanian0309 liliagadjanian0309
  • 01-07-2021
  • Chemistry
contestada

4. What is the mass of 0.468 moles of C6H12O6?
PLEASEEE HELP ASAPP

Respuesta :

ahmedhassan77780 ahmedhassan77780
  • 01-07-2021

Answer:

84.324  gram

Explanation:

mass = no of moles * molar mass

mass = 0.468 * 180.18 = 84.324 grams

Answer Link

Otras preguntas

How does an enzyme increase the rate of the chemical reaction it catalyzes?
A customer cash a 1000.00 check at 3 percent how much does he receive back?
Which equation is equivalent to: 11r+4=55 A.- 11r=55+4 B.- 11r=55-4 C.- -11r=55-4 D.- -11r=55+4
If a compiler detects a violation of language rules, it refuses to translate the class to ____. a. machine code b. a logic error c. an application d. Java
Seema knows the mass of a basketball. What other information is needed to find the ball’s potential energy?
Question 4 of 10 2 Points Rewrite the following linear equation in slope-intercept form. Write your answer with no spaces. v+4= -2(x-1) Answer here SUBMIT
Find the diagonal of a square whose sides are of the given measure. Given = 3sqrt2
Is there a statute of limitations on sexual assault
Find the area of the triangle
For Sophia's graduation party, several tables of the same width will be arranged end to end to form a serving table with atotal area of 75 ft. The total length