oprinjanice oprinjanice
  • 03-07-2021
  • Physics
contestada

A 100-W light bulb is left on for 20.0 hours. Over this period of time, how much energy did the bulb use?

Respuesta :

spectrojamz
spectrojamz spectrojamz
  • 03-07-2021

Answer:

Power = Energy/time

Energy = Power xtime.

Time= 20hrs

Power = 100Watt =0.1Kw

Energy = 0.1 x 20 = 2Kwhr.

This Answer is in Kilowatt-hour ...

If the one given to you is in Joules

You'd have to Change your time to seconds

Then Multiply it by the power of 100Watts.

Answer Link

Otras preguntas

At a local pizza parlor, patrons have 2 choices of cheese and 8 choices of topping. In how many different ways can a patron choose 1 type of cheese and 1 type o
Amalia uses two different dietary analysis software programs to determine the vitamin E content of a 1-oz serving of cooked asparagus. She notices the amounts g
Help me on 2Q the third one: I'll give you 15 points and list you as a brainlist if I can!
When did donald trump become the president?
Where was the constitutional convention located?
There are 6 students in a small class. To make a team, the names of 2 of them will be drawn from a hat. How many different teams of 2 students are possib
what is 27/48 in lowest terms?
3p^2-2p-5 Factoring
Write the pair of fractions as a pair of fractions with a common denominator 1/4 and 2/3
How is dividing 140 by20 the same as dividing 1,400 by 20?