ljay59893 ljay59893
  • 04-08-2021
  • Physics
contestada

If you jump off a 5 m diving platform how long will take you hit the water

Respuesta :

machmillerg
machmillerg machmillerg
  • 04-08-2021

Answer:

t = 1.0s

Explanation:

^d = v_0*t + (1/2)*a*t²

(5m-0m) = 0m/s*t + (.5)(9.81m/s²)*(t)²

5m = (4.905m/s²)*t²

t² = 1.01937s²

t = √1.01937s²

t = 1.0s

Answer Link

Otras preguntas

4. Find only the two exponential polynomials 3x²- x-4. And check the correctness of the relationships between digits and coefficients:​
what is the Author Jolly character in First Prize novel?​
Write an equation of the line that passes through point (3, -2) and has the slope m=-1/2
What is the standard form for 6,570,000
If P(A) = 0.37, P(B) = 0.6 and A and B are independent, what's the P(A and B)?
(√5-√3)(√5+2√3) compute asap
A bottle has 900 coins consisting of 20c and 50c coins. There are eight times as many 20c coins as there are 50c coins. Calculate the total amount of money in t
Why did Lavinia’s face look white and pinched
Binary fission is a method of ________ reproduction. a) sexual b) asexual
State Newton’s First Law