katsu2230 katsu2230
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

A water tank measures 2 m X 4m x 5 m.
What mass of water will it contain?

Respuesta :

hannjr hannjr
  • 02-09-2021

Answer:

1 L = 1000 cm^3

1 m^3 = 1000 L = 10^6 cm^3

1 m^3 = 10^6 g = 10^3 kg  density of water

M = Density * Volume

V = 2 * 4 * 5 = 40 m^3

M = 10^3 kg / m^3 * 40 m^3 = 4.0 * 10^4 kg

Answer Link

Otras preguntas

A packet is dropped from a stationary helicopter, hovering at a height 'h' from the ground level, reaches the ground in 12s. Calculate 1) value of 'h' "displac
Which of the following differs when comparing the deep ocean to the intertidal zone? PLEASE HELP!!! •need for energy •salinity •the amount of sunlight •relianc
what was the basic Sumerian building material?
Why is man a special creature? What two worlds does he share in?
what is the main functions of lipids?
solve for 3x+9=44-2x
Ho long does it take for the Moon to show all its faces? Thank you❤
find the derivative of ((t^4-6)^3)*((t^3+6)^4)
rachel has a collection of 40 stuffed animals . of the stuffed animals 3/8 are bears and 1/5 are dogs the rest are other animals . how many other animals does s
A person walks 25 m west and then 45 m at the angle of 60 degrees north of east what is the magnitude of the total displacement?