ernestoalvarenga936 ernestoalvarenga936
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

If a chemist has 5.0 g/mL substance and measures 7.4 g, what is the
volume of the substance?

Respuesta :

spectrojamz
spectrojamz spectrojamz
  • 02-09-2021

Answer:

density of substance= 5.0g/ml

Mass = 7.4g

Density = Mass/Volume

Volume = Mass/Density

Volume = 7.4/5

Volume = 1.48ml✅.

Answer Link

Otras preguntas

Three examples of cultural diffusion
start with y=x 3. vertical stretch by a factor of 2; translate 1 unit to the left and 3 units up. what is the equation, domain, and range?
why does fitzgerald make daisy a a paradox
If you invest $7900 in an account that pays an annual percentage rate (APR) of 11%, and the interest is compounded monthly, what is the total amount of money th
g(x) =-2x-5whay is g(-3) ? ​
During last night's football game, the running back lost 3 yards, then gained 12 yards before finally being pushed back 2 more yards. Part A: What is the number
Please help thank you
I neeed Help Plz Its Due Today Nationalism is a strong feeling of support for one's nation. The support can mean to be proud of one's country and to want it to
why is "Galloping Gertie" an appropriate nickname for the bridge​
Views that demonstrate prejudice in favor of or against some attribute, background, or other characteristic are best referred to as which of the following selec