iburnttheramen iburnttheramen
  • 02-09-2021
  • Biology
contestada

How long will a car that accelerates at a rate of
20 m/s2 need to accelerate to reach a velocity
of 80m/s?

Respuesta :

darrell235
darrell235 darrell235
  • 02-09-2021

Answer:

4 seconds

Explanation:

accelertion= velocity ÷ time

20= 80/t

20t=80

t=80/20

t=4 seconds

Answer Link

Otras preguntas

A passenger on a boat moving at 1.70 m/s on a still lake walks up a flight of stairs at a speed of 0.60 m/s , as shown in the figure . The stairs are angled at
When was World War I?
Does the depth of a pan affect how water freezes?
What is two thirds minus six thirds
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t
in what ways is climate controlled by the sun and the water cycle ?
What three islands are located off the East African coast
What is two thirds minus six thirds
Can u paraphrase the quote ”let things take their course”
What two major processes are involved in the oxygen cycle?