vinious02 vinious02
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

A car moves 225km in 5hours.find it's speed in m/s show your working​

Respuesta :

GeothermalBroom
GeothermalBroom GeothermalBroom
  • 02-09-2021

Answer:

12.5 m/s

Explanation:

225 kilometres to meters = 225000 metres

5 hours to mins = 300 minutes

300 mins to seconds = 18000 seconds

Distance / Time = Speed (A form of the equation)

225000m (the distance) / 18000 (the time) = 12.5 m/s

Answer Link

Otras preguntas

The founder of modern China is _____.
How do you solve 35% of 56
Which piece of equipment would give the MOST accurate measurement of 45 mL of a liquid? A) A 100 mL graduated cylinder B) A 50 mL graduated cylinder C) A
In trapezoid ABCD AC is a diagonal and ∠ABC ≅ ∠ACD. Find AC if the lengths of the bases BC and AD are 14m and 28m respectively.
I really need help with 7a please explain how to show work to
the cost of skating and ice skating ring is $11.00 for an adult and $6.50 for child under the age of 12. which equation can be used to find y, the total cost in
What effect did the platt amendment have on Cuban citizens
I really need help with 7a please explain how to show work to
Which points represents a child who is 3 feet tall at 36 months?
An cat has 5 pieces of yarn he chews up 1 how many dose he have left?