Seudónimo Seudónimo
  • 03-09-2021
  • Physics
contestada

a bodybis thrown vertically upward with velocity of 30m/s calculate the the maximum height attained​

Respuesta :

aniilsah555
aniilsah555 aniilsah555
  • 04-09-2021

Explanation:

  • Initial velocity(v)=30 m/s
  • Final velocity(u)=0 m/s
  • Acceleration due to gravity(g)=9.8m/s²
  • Height(h)=?

Now,

By the third equation of motion, we have

  • v²=u²+2gh
  • 30²=0²+2×9.8×h
  • 900=0+19.6h
  • 900=19.6h
  • 900/19.6=h
  • h=45.918 m
Answer Link

Otras preguntas

10.4% of what number is 13
Translate the poem into modern, familiar English. Do a line-by-line translation and delete the original lines as you progress. Why dois your brand sae drap wi
what two events sparked the exploration of Europe
Arătati ca: (5 puterea n +5 puterea n+1 +5 la puterea n) se divide cu 31.
combine value to find 615 minus 342
True or False.. Although the Kinetic Theory of Matter states that the particles that make up all matter are in perpetual motion, we know that this isn’t really
Which question would the reader ask to learn about roane"s reporting reliability ?
The body of the letter begins _______ lines below the salutation. A. three B. four C. one D. two
Which problem will have the greater quotient, 376.0 divided by 92 OR 376 divided by 93.01? Explain how you know logically
A cubic centimeter is equal in volume to a _____.