zathahmed246 zathahmed246
  • 01-10-2021
  • Chemistry
contestada

A block of iron has a mass of 826 g. What is the volume of the block of iron whose density at 25°C is 7.9 ?

Respuesta :

881376
881376 881376
  • 15-10-2021

Answer:

104.56cm³

Explanation:

Mass=826g

Density =7.9g/cm³

Volume =Mass /Density

Volume =826/7.9

Volume =104.56cm³

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of the period that has the digits 913,256.
A star at the end of its life-cycle, composed of mostly carbon, is a A. nova. B. giant. C. red dwarf. D. white dwarf.
An astronomer would most likely study which of the following? A. ice B. rocks C. water D. space
Unit rate for 240 kilometers and 2.5 hours show your work
which quantity identifies an element? 1. Atomic number 2. Mass Number 3. total number of neutrons in an atom of the element 4. total number of valence electro
How many miles do you estimate it would be if you still the strip around the equator
Genetic information is carried in ATP molecules. True False
how can the distributive property be used to find 4 x 875? draw an array.
Which word in the sentence is a participle? Do not cry over burnt toast! a. Do b. over c. burnt d. cry
Which list is organized from SMALLEST to LARGEST? It is Planet,Solar System,Galaxy,Universef