art51 art51
  • 03-10-2021
  • Chemistry
contestada

How many atoms are there in 0.028 grams
of iron metal?
12:50 ✓

Respuesta :

himaruanuk
himaruanuk himaruanuk
  • 03-10-2021

Answer:

30100000000000000000 atoms

Explanation:

Ar of Fe : 56

0.028/56 = 0.0005 moles of Fe

0.0005 * 6.02 * 10^23(Avagardro's law of constant)

= 3.01*10^20 atoms

Answer Link

Otras preguntas

The parabola below is a graph of the equation, -y^2+x=-4. Which of the points satisfy the inequality. ( points A-F )
How did the Arab Muslims’ conquest of North Africa affect trade routes?
Which answer best describes (n k)
Why is gravitational potential energy negative?
Solve using each linear combination 5x + 2y = -4 -3x +2y = 12 A. (-2,3) B. (0,-2) C. (2,-7) D. (4,0)
Does the model below represent the problem, 3/7 x 1/9? Explain your answer.
If you flip a coin 15 times what is the probability of getting exactly 6 heads
Which sentence describes a poem's diction? A. Every three syllables in each line is accented, except in lines 13 and 14, which are iambic. B. The speaker shows
What is the skeleton of an embryo mainly composed of?
When did technology allow the collection of nuclear source?