southerngrace12 southerngrace12
  • 02-01-2017
  • Chemistry
contestada

A compound has a molar mass of 90 grams per mole and the empirical formula CH2O. What is the molecular formula of this compound?

Respuesta :

cherryapple2000
cherryapple2000 cherryapple2000
  • 02-01-2017
CH2O = 12 + 2 + 16 = 30
90 /30 = 3
3 x (CH2O) = C3H6O3
Answer Link

Otras preguntas

Changes for Girls and Women in India India is a country in southern Asia. Of all the countries in the world, it ranks second in population. Only China has more
PLISSSS HELP I GIVE 11 POINTS
what will this be i need help
The massaging chair at the airport cost $5.25 for every 10 minutes. The chair was used for 1/2 and hour in the morning, 20 minutes in the afternoon and 3 hours
what is time in your countryme:10:30 pm​
Prof The specific heat of water and steam (water vapor) are 4.18 J/gºC and 2.10 J/gºC respectively. If 127 kJ of heat is need to heat a 54.0 g sample of water f
What is the GCF of x² and x⁹?​
solve pls brainliest
solve for x: -(6p-4)=48p/16p ​
for the articles of confederation to be amended, it required the approval of how many states?