valtrump4058 valtrump4058
  • 01-11-2021
  • Physics
contestada

A 56-N net force acting on a cart accelerates it at a rate of 0.5 m/s/s. What is the mass of the cart

Respuesta :

jerelips6271
jerelips6271 jerelips6271
  • 01-11-2021

Answer:

F = m × a = 50 kg × 0.8 m/s2 = 40 kg • m/s2, or 40 N

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Work out the two possible answers 2b2 (2b squared) + 4 = 12
what are the x -9×+4×=-15​
how do to you find the x and y intercept in standard form as an ordered pair for 5x-10y=30?​
Find the volume of a cylinder with a diameter of 6 inches and a height that is 3 times the radius.Use 3.14 for pi and round your answer to the nearest hundredth
Triangle J K L is shown. The length of L J is 15. Angle K L J is 28 degrees and angle L J K is 110 degrees. Determine the measures of all unknown angles and
Creen que los gobiernos deben controlar a los ciudadanos en el uso de las redes sociales? Sustenten su respuesta.
God is so near that he listens like a? A.parent B.doctor C.teacher
Why is Europe considered to be part of Eurasia?
The system of equations has infinitely many solutions.Which of the following statement is not true
‼️‼️Answer PLEASEEE ‼️‼️ The Interlopes - Excerpt 2 15) What is the author's purpose for including paragraphs 3, 4, and 5 in the story? A) to demonstrate how