jaelynsesay jaelynsesay
  • 03-11-2021
  • Physics
contestada

the weight of a girl with the mass of 40.0kg is ?

Respuesta :

hydroshad8 hydroshad8
  • 03-11-2021

Answer:

392 Newtons

Explanation:

In order to find the weight, you have to multiply the mass by the gravitation constant (9.8), which gives us 40.0 * 9.8 = 392 Newtons.

Answer Link

Otras preguntas

Enter numbers to write 0.000328 0.000328 in scientific notation. 1 1 0.000328=3.28 × 0 . 000328 = 3 . 28 × =3.28×10 = 3 . 28 × 10
Please help me and give correct answers on Spanish above!
Which statement best describes the Underground Railroad? A.) It is a train that took slaves from the South to the North. B.) It is a business that Harriet Tubma
Which of the following answers is 5/25 simplified? 1/5 5/5 2/5 1/25
what are the answers
Medium sodas cost $1.25 and hot dogs cost $2.50. Natalie’s group brought in pizzas but is buying the drinks at concession stand. How many medium sodas can Natal
why were arsans and merchants considered to be lower in social rank thank peasants in shang society
Can somebody please help me with this please?
The solution set for 5v2 – 125 = 0 is
which of the following statements is true for all european union countries a. they each have their own hereditary monarchy b. they each have their own national