alexispphillips1 alexispphillips1
  • 03-11-2021
  • Chemistry
contestada

3 H2SO4(aq) + 2 Al(s) → Al2(SO4)3(aq) + 3 H2(g) How many moles of Al2(SO4)3 are produced when 6.5 moles of aluminum are consumed?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 15-04-2022

Answer:

3.25 moles

Explanation:

From the equation,   2 moles of Al results in one mole of Al2(so4)3

    6.5 / 2 = 3.25

Answer Link

Otras preguntas

Percent is the amount of one part of a mixture per 1000 total parts.A)trueB)false
I need help with this question 7 on my assignment
could u please help me by writing this out as a example ? solve for x
How many atoms are in 1.8722g of tungsten, W
Find an equation of variation in which y varies directly as x and y=20 when x=10. Then find the value of y when x=20
5 Given the function below, find f(-4). * (2 Points) f (x) 22 + 3x-5 -10 39
write the systems of equations described by each augment matrix
Select the correct answer.Consider function f.What is the domain of the linear piece?A. [4, infinity)B. (4, infinity)C. [0, infinity)D. (0, infinity)
Estimate the sum or difference, by rounding each number to its largest place (front-end rounding)–36.673+39.999
can you please help me with this