Jammybobs Jammybobs
  • 03-11-2021
  • Physics
contestada

An object moves at 43m/s with 12018.5J of kinetic energy. Determine the mass of the object.

Respuesta :

Modhunter
Modhunter Modhunter
  • 03-11-2021
If kinetic energy = 1/2m square v
Therefore m=2(kinetic energy)/ squared v
M=2(12018.5J)/43x43
M=24,037J/1849m/s
M=13kg
Answer Link

Otras preguntas

How does cell technology affect government? 4 New government agencies must be created to fund and regulate each type of technology. 3 A new technology may reduc
in rectangle KLMN, KM = 10x+24 and KN = 64 find x
Brooke is a high school graduate and makes $28,150 annually as an office assistant. Jake is acollege graduate and makes $31,380 annually as acustomer service ma
Time changes everything. plot or theme
What is the correct adjective order for Delicious and Cheap?? Please answer Thank You
Who were the carpetbaggers?
Which number is composite? a. 79 b. 87 c. 89 d. 97
in the equation (v2 - v1) a=_______ t what does v1 and v2 represent
Which of the following is a commonly used mouse command? a. Stop c. Run b. Drag d. Pull
what evidence convinced Luther that the Catholic Church needed to be reformed?