Sa5neyjIntpayna Sa5neyjIntpayna
  • 04-01-2017
  • Physics
contestada

A car travels 40 km in an hour. in the next two hours it travels 78 km. what is the average speed of the car?

Respuesta :

AndrewDawsonYT
AndrewDawsonYT AndrewDawsonYT
  • 04-01-2017
To work this out using the speed equation:
 
s = d/t

therefore,

d = 40000m    (km = 1000m) so, 40 * 1000 = 40000
t = 2h

s = 40000/2 = 20000m

s= 20kmh.
Answer Link

Otras preguntas

does the following equation represent a proportional relationship? Y= 2/3x
factorise 2y³+y²-2y-1please tell me fast​
C'est quoi ressources humaines
Identify the simplest polynomial function having integer coefficients with the given zeros: 5, −2, 3
Evaluate the expression -2a+1: 1) a≥2 2) a<1 3) -1 ≤ a <2​
Iodine-131 is used to treat a hyperactive thyroid gland. the half-life of iodine 131 is 8.02 d. If a hospital receives a 215.25 g shipment of iodine 131, how mu
Which of the following statements regarding tip income is true? A. If the taxpayer is an indirectly tipped employee (for example, a busser or bartender) he or s
why homogenization prolong milk shelf life​
1. Pick a correct sentence. a) Youth should not be held responsible for the climate change. b) We should visit a lake that Jeremy recommended so much. c) Th
Factor this please and thank you. 18-9w