biancajc9355 biancajc9355
  • 02-02-2022
  • Chemistry
contestada

what volume of a pure liquid (density 0.860 g/ml) has a mass of 0.360 kg?

Respuesta :

jonathanojo2004
jonathanojo2004 jonathanojo2004
  • 14-02-2022

Answer:

0.418ml

Explanation:

Density=Mass/Volume

By making Volume the subject of The formula=

Volume=Mass/Density

V=0.360/0.860=0.418ml

Answer Link

Otras preguntas

21 is 35% of what number ​
Why is Mr Birling presented as an unlikeable character?
If a = 4 units, b = 7 units, c = 8 units, d = 11 units, and e = 5 units, what is the volume of the composite figure?
Which of the following is not involved in the body's response to a physical threat? a. autonomic nervous system b. peripheral nervous system c. parasympathetic
Reza is ordering pizza and chicken fingers for a birthday party. Each pizza costs $15 and each dozen of chicken fingers costs $10. Reza can spend at most $120,
Why does the transfer of energy between two things stop?
Acid rain is a dilute solution of acids that dissolve the calcium carbonate in limestone statues. Concentrated acids can dissolve a large piece of limestone in
Which three layers of earth may contain water? And why?
Simply-2+6.45z-6+(-3.25z)
The question say determine k what does it mean by k?