bradlane7215 bradlane7215
  • 03-02-2022
  • Physics
contestada

A bicycle has a mass of 39.5kg on Earth . What would its weight be on moon (g=1.6m/s^2)

Respuesta :

Nepalieducation
Nepalieducation Nepalieducation
  • 03-02-2022

Answer:

63.2N

Explanation:

[tex]Solution,\\\\Mass(m)=39.5kg\\\\\\Gravity(g)=1.6m/s^{2} \\Now,\\\\Weight -on- moon=m*g=39.5*1.6m/s^{2} =63.2N[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Consider a food chain with 1,000 joules (an energy unit) available at the producer level. If this food chain is grass -> grasshopper -> lizard -> crow,
Which is a complete sentence? A. Interesting town of Dolores, next to the San Juan National Forest. B. Explore six Pueblo sites in four states. C. Streaked
What was the Warsaw ghetto
list the units from most precise to least precise
what is the base or root word of inhospitable
What is the simplified form of 3abc/abc, when abc does not equal zero? Explain using the properties of real numbers.
Which of the following was NOT a strong state by the mid 1400's
Sharona's age is at most 3 more than twice Kayla's age. If Sharona is 35 years old, write an inequality that best represents the situation, where a represents K
a heartbeat takes 0.8 seconds how many seconds is this written as a fraction
Is 5.78778777 a rational or irrational number?..