fardinhaque1533 fardinhaque1533
  • 03-02-2022
  • Physics
contestada

What is the density of a billiard ball that has a volume of 100 cm3 and a mass of 2.5 g?

Respuesta :

justwodering justwodering
  • 10-02-2022

Answer:

d= 0.025 g/ cm3

Explanation:

datos

d=?

v= 100cm3

m= 2.5g

formula

d= m /v

solución

d=2.5/100cm3

d= 0.025g/cm3

Answer Link

Otras preguntas

Why a surface that always have a perpendicular is an equipotential
Are my answers correct?
American Eagle is having a 60 % clearance sale on all summer merchandise. The consumer purchased $342.57 of the summer merchandise. What is the final cost to th
Which is the graph of x2 − y2 = 16?
help please thank you
how does alcohol poisoning make you violent
Find the output, y, when the input, z, is 6. 8+ 6+ 4+ A H . 4 -2 2 4 6 6 8 -2- -4+ -6-1 87 Report a problem
how do I multiply 6ab (xa+ya^6 +8)​
What are the x-intercepts of this conic section? (−3, 0) and (3, 0) no x-intercepts (0, −3) and (0, 3) (−3, 3) and (3, −3)
Over what intervals is the average rate of change of f(x) = 5x greater than the average rate of change of g(x) = 25x? Select all that apply. A. 0 ≤ x ≤ 3 B. 0 ≤