jaydend6334 jaydend6334
  • 04-02-2022
  • Physics
contestada

The area of a telescope lens is 7903 mm2. If a technician takes 45 s to polish an area of 135 mm2, how long (in hours) does it take to polish the whole lens

Respuesta :

jieagilm27
jieagilm27 jieagilm27
  • 04-02-2022

Answer:  0.0851 ft2

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Compare the two fractions. Use >, <, or =. 4/6 [ ] 6/10
Simple easy problem pls help number of gears a machine can make caries directly as the time it operates. If it can make 2088 gears in 8 hours how many can it ma
Salaries and wages payable $0. there are eight employees. salaries and wages are paid every friday for the current week. five employees receive $700 each per we
Find the midpoint of the segment with endpoints of 6+3i and -12-5i
Value of Trig functions questions
need help on algebra asap!!
For the events "shower gel” and "scented” to be independent, what must be shown to be true? P(lotion) = 42% P(scented) = 42% P(shower gel | scented) = 42% P
What purpose does a chitinous cuticle serve in an earthworm?
Northern teachers and Missionaries went to the south as the war ended to do what
Solve the system by the substitution method. x^2 + y^2 = 113 x + y = 15