sweatxt12
sweatxt12 sweatxt12
  • 01-03-2022
  • Chemistry
contestada

What amount of moles does 60.5 L of carbon dioxide occupy at 50.5 kPa and 20 degrees C?

Respuesta :

rayliearellano
rayliearellano rayliearellano
  • 01-03-2022

n = PV=RT

where

n = number of mole

p = pressure = 2.15 ATM

v = volume = 60.5L

r = 0.0821 atm (L)/ mol(K)

t = temperature = 25°+273.15=298.15 kelvin

Replacing with the values given

n = 2.15(60.5)/0.0821(298.15)=5.3 mole.

Answer Link

Otras preguntas

Ahmed walks quietly into the kitchen. what is the adverb
Please look at the attachment. Calculus.
50 POINTS!!!Determine the type of triangle that is drawn below.
Hello~I need help !​
Determine whether the graph of each pair of equations are parrallel, perpendicular, or neither 1. y= 3x +4 y= 3x +72. y= -4x+1 4y= x + 33. y= 2x - 5 y = 5x -
How do you see Dr. King's legacy reflected today?
A $129.00 pair of shoes is 15% off. How much do you save?
While you are taking an exam, the ticking of the classroom's clock seems to become louder and louder. As you're finishing the exam, the ticking is all you can h
Why was Alvarez's mother fearful and silent, despite living in the United States? She worried about the quality of her English, which she had struggled to lear
short songs you wrote!!!