devonmcclain3977 devonmcclain3977
  • 01-03-2022
  • Physics
contestada

Find the net force on a 1610 kg race car that is accelerating at 14. 2 m/s2

Respuesta :

juliet2209
juliet2209 juliet2209
  • 01-03-2022
Force= mass*acceleration
Force=1610*14.2=22862N
Hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

help please will mark brainliest ​
Find the slope of the line passing through each pair of points.(-6, 16) and (-8, 20)
5 differences between endothermic and exothermic reaction
(a^2-b)^3 Evaluate the expression if a = -2 and b = 5. A) -729 B) -27 C) -1 D) 1
why does conflict occur?​
i need help with this ?
Employers favor _____ because they are often capable of producing outcomes that surpass the efforts of individuals. temporary workers unions teams all of
The graph below represents the system of equations 3x+4y=12 and 2x-y=8. Which ordered pair is a solution to the system of equations? (0,3) (3,0) (4,0) (0,4) 2 1
Vector A with arrow lies in the xy plane. Both of its components will be negative if it points from the origin into which quadrant? A. the first quadrant B. the
Tony is most nervous about doing a good job delivering the information that he has, so his concerns relate to the