celise2600 celise2600
  • 04-03-2022
  • Physics
contestada

A heat turbine can generate a maximum power of 250 MW. How much work can the turbine do in
7.8 min?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2022

Answer:

1.17 x 10¹¹ J

Explanation:

250 MW = 250 x 10⁶ W

7.8 min = 468 s

P = W/t

W = Pt

   = 250 x 10⁶ x 468

   = 117000 x 10⁶

   = 1.17 x 10¹¹ J

Answer Link

Otras preguntas

help please and thank u
Help? Answer in terms of pi.
Given that the random variable X = number of days a student sleeps in during the week, what is the correct notation for the probability that a student will sle
In times of need. the military can increase the production of raw materials. True False
$12.00 + $ 10.00 = what is it
. Mi amigo y yo ______________ (llevar) unas faldas rojas.
Please I need the answer ASAP and not wrong, take your time.
Using the following propaganda poster, answer the following questions in complete sentences. Who was the intended audience? What was the purpose of this poster?
HELPPPPPPPPPPPPPPPP WILL MARK BRAINLIST
Question 9 What is the equation of the function shown in the graph? y=2x y=−12x y=12x y=−2x