fatimaalhashmi710 fatimaalhashmi710
  • 04-03-2022
  • Chemistry
contestada

A current in a lamp is 25mA in 5 minutes. Calculate the charge flowing through it

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2022

Answer:

7.5 Coulombs

Explanation:

I = Q/t

Q = It

I = 25mA = 0.025 A

t = 5 minutes = 300 seconds

Q = 0.025 x 300

= 7.5 Coulombs

Answer Link

Otras preguntas

What are significant figures​
What relationship does this philosophy promote Harmony and order
Beowulf: epic :: Le Morte d'Arthur: A) fable B) drama C) frame story D) legend
Think about a hot air balloon, as the flames heat the gases in the balloon, the volume of the gases increases. At constant pressure, the volume of all gases inc
Corinna has $64. She wants to buy a $273 plane ticket. She will save up her earnings from working at the museum where she earns $19 per hour. Which inequality s
What is 6 1/2 divided by 3 1/4
Which best states Trevor’s position on gardening?
how many miles are there in 20g of KClO3 (k=39 Cl=35.5 O=16)​
What is 2x(4//2+97)3x
A scientist notices an increase in the glycose production in the plants he is studying . What are the possible reasons ?