rediscool11 rediscool11
  • 04-03-2022
  • Physics
contestada

A wave has a wavelength of 3 m and a frequency of 340 Hz. How far will the wave go in 20 s?

Respuesta :

Tactonix Tactonix
  • 06-03-2022
Answer:
Velocity=wavelength X frequency
= 3X340
= 1020m/s
Velocity/speed=distance ×time
Distance =velocity/time
=1020/20
=51m
Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Search results for "2.3 times 6.9 and complete the problem 6.9 divided by 2.3! Answer the question: did you notice anything that connect these two problems?"
What mass of water will fill a tank that is 100.0 cm long, 50.0 cm wide, and 30.0 cm high? Express the answer in grams.
500 reduced by 4 times my age is 232 .
Who was John Howe ( American revolutionary war) and why did he matter to our history?
What kind of consumers do omnivores eat?
if y=-4 when x=10 find y when x=5
a jar contains 133 pennies. a bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. what is the value of the pennies in the bigger jar?
Kelly and 23 friends go roller skating.They pay a total of 186 dollars. About how much does it cost  for one person to skate?
Going into a recent election, only about 62% of people old enough to vote were registered. In a community of about 55,200 eligible voters, how many people were
if y=-4 when x=10 find y when x=5