xxjessixaplayzxx12 xxjessixaplayzxx12
  • 02-04-2022
  • Physics
contestada

Calculate the mass (in g) of 346 cm³ of polythene. The density of polythene is 0.95 g/cm³. Give your answer to 2 decimal places.

Calculate the mass in g of 346 cm of polythene The density of polythene is 095 gcm Give your answer to 2 decimal places class=

Respuesta :

anna5431
anna5431 anna5431
  • 02-04-2022

Answer:

M = 328.70g

Explanation:

From the given values:

V = 346 cm³

M of 1 cm³ of Polythene = 0.95g or 95/100g

Solve:

M = (95×346)

10

= 32870

100

M = 328.70g

Answer Link

Otras preguntas

What was the intent of the truman doctrine?
what is the exact volume of the cylinder
what are three products or services that you enjoy having or using that depend on trade
plz help Which equation could be used to find the perimeter of a rectangle that has a width of 18 ft and a length of 24 ft? A. P = 18 · 24 B.
the lliad uses in a media res to build suspense and structure the story which best describes this structure A chronological order B dialogue C flash back D begi
tickets are on sale for one year pass to an adventure park. each ticket sells for $65.50. What is the equation
Regular exercise could decrease the risk of which of these diseases a. colon cancer b. pancreatic cancerC. type I diabetes d. epilepsy
natural selection and its evolutionary consequences provide a scientific explanation for each of the following except .
I need hep with dividing fractions
Which of Shakespeare's plays bears a resemblance to the plot of West Side Story?