awesome12343565 awesome12343565
  • 04-04-2022
  • Engineering
contestada

A 10 kg mass is lifted to a height of 2 m What is the potiental energy at this position

Respuesta :

vebzbsbob
vebzbsbob vebzbsbob
  • 04-04-2022

Answer:

5000 wt

Explanation:

Energy=mass÷height

=10,000÷2

=5000wt

Answer Link

Otras preguntas

The probability that a graduate of the Faculty of Finance will defend the diploma “excellent” is 0.6. The probability that he will defend his diploma “perfectly
Here u gooo i have more ok
Find the missing side length. Leave your answers radical in simplest form. PLEASE HURRY
Name 2 of the 4 structures a business can have
In ΔDEF, the measure of ∠F=90°, DF = 24, FE = 7, and ED = 25. What ratio represents the sine of ∠E?
write any four social rules of your society.​
symbolism in the poem refugee blues by w.h auden​
Experiencia sobre la fenomenología???URGENTE X FAAA​
Help me with this please.
Due to their remote locations, _______________________________________ often face unique challenges in receiving assistance from outside the jurisdiction quickl