pat101530 pat101530
  • 04-04-2022
  • Physics
contestada

A car travels at a speed of 40 m/s for 29.0 s;
what is the distance traveled by the car?

Respuesta :

aidandalonzo2022 aidandalonzo2022
  • 04-04-2022

Answer: 1160 m

Explanation:

Speed = distance / time. Therefore, 40 m/s = d / 29 s → d = 1160 m.

Answer Link
Twokay
Twokay Twokay
  • 04-04-2022
Distance = speed * time
Speed = 40m/s
Time= 29.0s

Therefore, Distance = 40*29.0
=1160metres = 1.160kilometres
Answer Link

Otras preguntas

The LCD of 7/10 and 1/4 is 40. true or false?
Energy is always required to force molecules to move from areas of high concentration to areas of low concentration? true or false
True or False? "Wendell Stanley discovered that the tobacco mosaic virus was not an organism, but was chemical in nature."
Mason has to mow 6 lawns today. So far, he has mowed 1 1/2 of them. How many does he have left to do?
What is 102 over 350 as a percent?
Solve 3x2 + 12x = 3.
Complete the statement with <, >, or =. 4/7 ___ 1 < > =
In the Hope family there are seven sisters, and each sister has one brother.Including Mr. and Mrs.Hope, how many are in the family tree.
DirectionsAnswer each question in the spaceQuestion1. Why does a neutral atom haveno overall charge?2. What determines the charge ofan ion?3. What can you infer
what's the value of of x